Na rynku ofert możecie wybierać spośród sieciowych wypożyczalni oraz małych i średnich podmiotów. Każda z nich ma swoje dobre i złe cechy. Duże podmioty gospodarcze są mało elastyczne jeśli chodzi o podejście do klientów ale też z drugiej strony potrafią być połączone z usługą linii lotniczych czy też hotelarskimi. Ich zdecydowaną wadą są niejednokrotnie ukryte koszty czy też mała elastyczność podczas oddawania i wypożyczania samochodu. Spróbujcie umówić się na odbiór czy też zdanie samochodu poza godzinami pracy. Praktycznie jest to niemożliwe. Przykładowo wypożyczalnia samochodów Poznań MyCar dysponuję taką ofertą i jest elastyczna w podejściu do obsługi klienta. Z drugiej strony musicie wiedzieć, że rocznie do Europejskiego Centrum Konsumenckiego ECK wpływa pomiędzy 1500-2000 skarg na firmy prowadzące wynajem samochodów osobowych i dostawczych.

Tak też poszukajmy w w internecie opinii o poszczególnych firmach i ich ofertach.  Niemniej jednaj jeśli chcielibyście złożyć skargę na firmę działająca na terenie Unii Europejskiej to najwłaściwszym adresem jest Europejskie Centrum Konsumenckie (+48 22 55 60 118, e-mail: info@konsument.gov.pl). Problem zaczyna się w przypadku kiedy do wynajmu auta doszło w krajach spoza Unii Europejskiej. W krajach tych często dochodzenie praw konsumenckich jest bardzo skomplikowane lub wręcz niechronione przez wewnętrzne przepisy danego kraju. A nie zapominajmy, usługa ta wielokrotnie wiąże się z podaniem danych do karty debetowej czy też opłacenia wysokiej kaucji, której nie zawsze możemy być pewni jeśli chodzi o jej zwrot.

A co mamy zrobić w wypadku kiedy wypożyczyliśmy auto spoza Unii Europejskiej?

No cóż nie pozostaje nam nic innego jak odszukanie odpowiedniego urzędu dla danego kraju. Inną popularną metodą dochodzenia swoich spraw jak i zarazem nagłośnienia jej jest wykorzystanie siły social media oraz pozostawienia negatywnych opinii ale tylko i wyłącznie uzasadnianych w internecie gdzie za pośrednictwem ich będziemy domagali się swoich praw oraz zadośćuczynienia wyrządzonym nam krzywd. Czy jest to odpowiednia metoda o tym mogą się tylko i wyłącznie wypowiedzieć osoby, które miały taką sytuację ale współczesne medium jakim jest internet daje szerokie spektrum możliwości dochodzenia swoich praw.